LEAVES’ EYES  : Röportaj No:161 | 30
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''

Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...

LEAVES' EYES
LEAVES' EYES

Yeni albümünüz "Njord"u önceki albümlerle kıyasladığınızda...
"Atrocity + Liv Kristine"in sihirli bir formül olduğunu söylemeliyim! En sevdiğim ToT albümleri "Velvet Darkness They Fear" ve "Aegis"teki deneyimlerimi Leaves' Eyes müziğinin temel taşları olarak kullandım. İkinci albümümüz "Vinland Saga" Leaves' Eyes'ın müziğini tam olarak anlatıyordu, adeta bayan vokalli gotik metal'de baş köşeye yerleşmiştik. "Njord" ise ilk iki albümümüzün mükemmele ulaşmış hali.
Albümü bitirir bitirmez ne yaptın?
Son miksten sonra yaptığım ilk şey ormanda koşmak oldu. Sonra bir şişe kırmızı şarap açtım ve akşamı kocamla iyi bir film izleyerek geçirdim. Açıkçası bunu çok uzun zamandır yapmamıştık. Yüzlerce uykusuz gece geçirdik ve buna değdi. Boş zamanlarımı uzun mesafeli koşularla harcıyorum ve iyi sonuçlar alıyorum :) Geçen hafta sonu Avusturya Alpleri'nde Napalm Records'un patronu Max ile bir koşuya katıldım. Finiş çizgisini geçtiğimizde pilim bitmişti ama bu koşu kendimi çok iyi hissettirdi. Kadın şarkıcıların koşu dereceleri Guinness rekorlar kitabına giriyor mu acaba? :)
Konseptten biraz söz edelim...
"Njord"un tarih içinde ve Kuzey mitolojisinde yolculuk eden çok daha geniş bir konsepti var. Sound ve sanatımızın orijinal olmasına ve dinleyicilerimizin kendilerini harika bir seyahatte hissedebilmelerine her daim önem vermişimdir. Bizim müziğimizin iyi yazılmış, özel ve ilginç bir konsepte ihtiyacı olduğunu hissediyorum, bu yüzden zamanda ve uzayda gezintiye çıkıyorum. Tarih bana hep aşırı ilginç gelmiştir. 12 yıl önce memleketim Norveç'ten ayrılıp Almanya'ya yerleştiğimde yanımda kıyafet ve ayakkabıdan çok Vikingler hakkında yazılmış kitaplar götürmüştüm! :)
CRADLE OF FILTH DÜETİ
“ ‘Nymphetamine’ Dani ve benim için mükemmeldi. Vokallerimi kaydettikten sonra Dani’yi aradım. Sonuçtan çok memnun kaldı. Ondan sonra klip çekme amacıyla Londra’nın zindanlarında buluştuk. Cradle elemanları bana çok kibar davrandılar ve onların “karanlığında” beraber harika vakit geçirdik. Birkaç hafta sonra Amerikan Grammy’sine aday gösterildik. Motörhead gibi biz de kazanamadık ama aday gösterilmek bile şahaneydi!”

"Njord" hakkındaki en ilham verici ve en etkileyici şey albümdeki şarkı sözlerinin 8 farklı dilde olması. Bu sürece hazırlanırken nasıl çalıştınız?
Şarkı sözleri 8 ayrı dilde yazıldı: İngilizce, Orta-Yüksek Almanca, Eski-İngilizce, Galce, Norveççe, İzlandaca, Fransızca ve bir de fonetik olarak bizim yarattığımız bir dil. Tek bir Fransızca sözü çalışmak için bile uzunca çabaladım. Okulda Eski-İngilizce ve Orta-Yüksek Almanca okumuştum ve bu bilgiyi kullanmak benim için büyük bir zevk oldu. Galce hakkında hiçbir fikrim yoktu fakat ne mutlu ki bana öğrenmemde yardım edecek birini buldum. Bu şarkılar klasik vokaldeki bilgimi önceki albümlere nazaran çok daha fazla miktarda kullanmama olanak sağladı.
Türk Leaves' Eyes fanlarının adına size soruyorum: Ne zaman Türkçe şarkı söyleyeceksiniz? :)
Ben çok açık görüşlü bir insanım. Vikingler Türkiye'ye de gitmişti bu yüzden bana sonraki albümümüz için Türkçe öğrenmemde yardımcı olmaya hazır olun! Bu çok hoşuma gider.
Oğlunuz Leon Alexander iki yetenekli müzisyenin genlerini taşıyor, müziğe yetenekli olduğunu gösteren işaretler var mı, en sevdiği şarkı ne?
Leon artık 5 yaşında ve yakında okula başlayacak. Şimdiden harika bir davulcu ve çok yetenekli. Turnede bizimle olmayı çok seviyor. Şu anda en sevdiği şarkı ise 'Irish Rain'.
E DAHA DAHA?
• Grup bu albümü kiralık bir stüdyoda değil kendi stüdyolarında dilediklerince kaydedebilmek için bir stüdyo inşa etmişler. Stüdyoyu kurmak 1 yıllarını almış.

• 2010 sonbaharında şarkılarını kaydetmeye çoktan başlamış oldukları bir folk albümü çıkarmayı düşünüyorlar.

• Albümde cover’ladığı geleneksel İngiliz şarkısı “Scarborough Fair”i ilk olarak Scarborough’da öğrenim gördüğü yıl üniversitede duymuş.

• Alternatif pop olarak tanımlanan solo kariyerine beklediği başarıyı elde edemese de devam edecek. 2010 başında yeni solo albümü yayınlanacak.

• Albümde gruba eşlik eden The Lingua Mortis Orchestra’nın şefi Rage gitaristi Victor Smolski imiş.

• Kızlık soyadı Espenaes 1000 yıl önce büyük bir Viking ailesine aitmiş. Vikinglere duyduğu inanılmaz ilginin sebeplerinden biri de bu.

Kariyerinizin başlangıcından beri brutal vokalistlerle düetler yaptınız. Önce Raymond J. Rohonyi ve şimdi de kocanız Alexander Krull ile. Siz brutal vokalle "meleksi" kadın vokalini bir arada kullanan ilk kadın vokalistlerden biriydiniz. Bu benzersiz ve alışılmadık müzikal yapıyı ilk kullandığınızda düşünceleriniz neydi?
Her şeyin en başında, 1994/1995 yıllarında da "kadın vokalistli gotik metal" adında bir devrim yaratırken Theatre of Tragedy ile oradaydım, şimdi de sanatım vasıtasıyla dinleyicilerime harika bir deneyim yaşatmak için Leaves' Eyes ile buradayım. Bazı gazeteciler 1995'te bu kadar ağır bir doom metal'i sadece erkeklerin yapabileceğini düşünüyordu. Ben yine de azimliydim ve bazıları bunun imkansız olduğunu düşünse de bir grubun vokalisti olmak istiyordum. Bu müzik işinde etrafımda neler olup bittiği beni hiç ilgilendirmiyor. Çünkü benim grubumla yaptığım müzik kalbimden, deneyimlerimden ve bilgilerimden doğuyor. Grupla beraber yaptığımız sanatımın benzersiz olduğunu söyleyebilirim çünkü ruhum da ortaya çıkan müziğin bir parçası.
Bu müzikal formülü ve yapıyı kullanarak müzik icra eden birçok grup var. Sizce bu formülü hala geçerli ve büyüleyici kılan nedir? Ve sizin bu yapıyı kullanan grupların arasından favorileriniz hangileri?
Dinleyicilerimizin gotik metal'deki karşıtlıkları ve bu karşıt elementleri arzulandığı gibi sentezleme özgürlüğü olmasını çok sevdiğine inanıyorum. "Beauty and the Beast" gibi: sert gitarlar ve orkestra, farklı diller, koro partisyonları ve solo vokaller, gösterişli ve balladsal hissiyatlar... Bence Nightwish harika bir grup.
Düet yapmak istediğiniz bir solist var mı?
Tarja, Ozzy Osbourne veya kız kardeşim.
2003'te İstanbul'da Rock the Nations festivalinde konser verdiniz. O konserden hatıralarınız ve ülkemiz hakkındaki görüşleriniz neler?
Birkaç kez Türkiye'de bulundum ve kültürünüz ve tarihi zenginlikleriniz beni inanılmaz etkiledi. Ayasofya'da birçok fotoğraf çektik ve nargileyi de denedik :) Arkadaş canlısı insanlarınız ve açık görüşlü dinleyicilerinizden çok etkilendik. Müthiş bir metal kalbiniz var! 2003'teki sahne aldığımızda verdiğiniz desteği gerçekten hissettik. Konser boyunca tüylerim ürperdi. Ne seyirciydi ama!
Herhangi bir Türk grubu veya sanatçıyı tanıyor musunuz? Örneğin müziğinde sizin ToT ile icat ettiğiniz gotik formülünü kullanan Catafalque ve kadın solistleri Özge Özkan...
Catafalque harika bir grup. Onlardan daha çok şey duymak isterim. Özge Özkan'a kalpten başarılar diliyorum!
Röportaj: Doğu Yücel, Burak Ünveren

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.