Headbang  
http://www.headbang.com.tr/roportaj/00072/
 : Röportaj No:035 |
CEZALANDIRMAK ŞART!

İzmirli melodik death metal grubu Affliction uzun zamandır yeni albümü merakla beklenen gruplarımızdan biriydi. Grup ''Execution Is Necessary'' adını taşıyan ikinci albümünü yayınlar yayınlamaz, kendileriyle özel bir röportaj gerçekleştirip merak edilenleri sorduk. Yanıtları aldığımız isim, grubun gitar/vokali Emrah'tı...

AFFLICTION
AFFLICTION

Öncelikle yeni albümünüz "Execution Is Necessary" için sizleri tebrik ederek başlamak istiyorum. Albümün yaratım sürecinden bahseder misiniz?
Teşekkürler. İlk albümümüz "One Reality"nin ardından uzunca bir süre geçti ikinci albüm çıkana kadar. Aşağı yukarı 4 yıl... Bu süre zarfında grup iki evlilik ve bir askerlik gördü :)
Bu sebeple -her zaman olan aksilikleri saymıyorum bile- uzunca bir ara oldu ilk albümle arasında. Tabii ki boş durmadık bu süreçte; yeni parçalarla uğraştık, kayıt ve kayıt sonrası süreçle ilgili çalışmalar ve araştırmalar yaptık. Nasıl daha iyi bir sound elde edebiliriz diye...
Albümün ismi "Execution Is Necessary" (Cezalandırma Gerekli). Neden gerekli bu cezalandırma peki? Bu bağlamda şunu da sormak istiyorum; şarkı sözlerinizde dinleyicilerinize neler anlatmak istiyorsunuz. Henüz albümü almamış olanlar için bu sorunun cevabı oldukça önemli olacaktır.
İlk albüm; insanın iç dünyasıyla, yaşadıklarının benliğindeki yansımalarıyla ilgiliydi. Bu albüm ise daha çok günümüzde olup bitenlerle ilgili. Tüm dünyaya (bireysel ya da ülke bazında) hakim olan aç gözlülük, adaletsizlik, iki yüzlülük, masum insanların çektiği acı vb. ile... İşte tüm bu yaşananların sona ermesi, bu kötü gidişin bir son bulması gerektiğini düşündüğümüz için cezalandırma şart!
Albümde 'WWW' adında bir şarkı var. Bu şarkıda neler anlatıldığını İngilizce bilmeyen arkadaşlarımız için açıklar mısın?
Az önce de söylediğim gibi, bu albümdeki şarkı sözleri genel olarak, günümüzde -ve tabii öncesindeki- yaşanan olumsuzluklarla ilgili. Sözler, kişisel bağlamda değerlendirilebileceği gibi, global anlamlar da taşıyor. 'WWW' de; bilgisayar dünyasıyla ve internetle ilgilenen birçok kişinin bildiği gibi 'World Wide Web'in kısaltması. Biz de günümüzde sıkça kullanılan bu terimi küçük bir değişiklikle sözlerimize adapte etmek istedik. 'WWW'nin bizdeki karşılığı; 'World Wide Wrath'! (Dünya Çapında Gazap)
Albümün görsel sanat çalışmaları kime ait? Kapak görseli ve kitapçıktaki çalışmalar?
Bu albümdeki kapak tasarımını da Jarno Lahti yaptı. İlk albümdeki çalışmasından zaten çok memnunduk ve ayrıca çok da iyi bir arkadaşlık oluştu aramızda. O bizi çok iyi anlıyor, biz de onu... Internet sitemiz de ona ait.
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.