Headbang  
http://www.headbang.com.tr/roportaj/00053/
 : Röportaj No:018 |
EGE'NİN AŞIRI UCU

Sert müzikte Ege'nin sesini duyurmaya aday isimlerden Ketum'un ilk albümü ''Monetary Chronicles'' Anger Epidemic etiketiyle piyasada. Grubun vokalisti Ulaş Gürsoy ile Ketum ve ekstrem müzik üzerine söyleştik.

KETUM
KETUM

Kimdir Ketum, nedir, ne işe yarar?
İzmirli bir Grindcore-Crustcore grubudur. Doksanların başından beri ekstrem müzikle uğraşmamıza rağmen 2003 yılından bu yana aktif ve adımızı duyuracak işlerle meşgul bir grubuz. Yani aslında Ketum adı altında Death Metal ve Grindcore tadında müzik yapma maceramız aslen 2003'te başlayıp bugüne geldi.
Albümden bahsedelim biraz...
M.C. Ketum'un aslında 4 senelik çalışmalarından oluşuyor, yani 1. ve 2. demomuzdan da parçalar içeriyor, ama ağırlık olarak son 2 senenin ürünleri. Albümü hazırlarken farketmediğimiz fakat kayıt aşamasının sonunda dergici bir arkadaşımızın bize farkettirdiği birşey var bu albümde; o da tarzında Türkiye'nin ilk albümü olması. Tarzı ne ki diyeceksin: Ketum ilk safhada Hardcore ve Death Metal Crossover yaratmak amacındaydı ama bugünkü tabiriyle Metalcore değil. Ancak gittikçe baktık ki Grindcore ve onun atası olan Crustcore ile Death Metal'in bir türevi oluşuyor. Gayet hoşumuza gitti, yer yer de Türkçe sözlerle desteklenmiş Crustcore kokan parçalar çıktı bu şekilde. Baktık ki gerçekten Türkiye'de bir ilk olmuş. Umarım ekstremci tayfa beğenir; hatta Punk ve Hardcore insanları.
Biraz müziğin genel gidişatından bahsedelim, ekstrem müziğin geldiği noktayı nasıl buluyorsun ve burdan nereye gider bir öngörün var mı?
Kazık bir soru. Benim görüşüme göre, ekstrem müzik içindeki anlam hep daha hızlı, hep daha gürültülü ve sert çalmak olmamalı. Bu açıdan bakılırsa müzikal progresifliğin gerçek gidişatının ekstrem müzik olduğu görülebilir. Çünkü kendini sürekli tekrarlayan, hep aynı şeylerden bahseden progresif bir anlayış olamaz. Doğal olarak progresiflik ekstrem müzikle birleşerek inanılmaz işlere imza atıyor son yıllarda ve bunun devamı da gelecek gibi görünüyor. Haa Ketum'un progresiflikle ilgisi var mı diyeceksin: kesinlikle yok! Biz ekstremin yobaz tarafından kalkmışız maalesef. Bunu seviyoruz.
Politik bir grup olarak anılmak istemiyorsunuz ama duruşunuz hiç de öyle değil, suya sabuna dokunuyorsunuz.
Bana kalırsa müziği sadece politik söylemler için kullananlara politik denmeli, bu sebepten dolayı öyle diyorum. Çünkü ağırlıklı olarak politik konularla ilgili yazan biri değilim. Epey de var aslında ama bu yoğunluk ilerde artabilir de, azalabilir de. Bu yüzden biz şöyle veya böyle bir grubuz diyemem. Sadece bir çok konuda söyleyecek bir çift sözü olan İzmirli Deathcrust grubu olarak bahsedilebilir bizden.
Yazının devamını okumak için abone olmanız gerekir. BlueJean-Headbang Dergilerindeki şifre ile abone olabilirsiniz.

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.