Headbang  
http://www.headbang.com.tr/album_kritik/00898/
For The Lions
Koch Records
Haziran'ın 25'inde, Türkiye'deki konser tarihinin en unutulmaz, en vurucu gecelerinden birine İstanbul Beyoğlu Jolly Joker Balans'ta imzasını atmasını beklediğimiz, tüm zamanların en büyük hardcore gruplarından Hatebreed, tamamen kendi şarkılarından oluşan yeni bir albüm öncesinde, bir cover albüm yaparak arayı soğutmuyor. Sadece 2000'li yılları göz önüne alırsak, onlardan daha hızlı büyüyen hardcore temelli bir grup daha göremeyiz.
Grubun vokalisti Jamey Jasta'nın; New York'un o efsanevi hardcore / punk ortamlarından yetişip de, mahallenin ağabeyleri tarafından da (Biohazard, Agnostic Front, Madball, Sick Of It All) himaye altına alınması, Hatebreed'i bir "büyük hardcore projesi"ne çevirdi. Yani hardcore ortamlarının elbirliği ile yetiştirdiği bugüne kadarki en büyük oluşum durumundalar artık. Albüm satışları ve turneleri bunu gösteriyor. Gelelim albüme... Tamamı cover şarkılardan oluşuyor ve seçilen tüm şarkıları uçurmuş durumda bu manyaklar. En "suratınızın tam ortasına" çaldıkları şarkılar ise Slayer, Suicidal Tendencies, Misfits, Sepultura, Obituary ve D.R.I.'a ait. Metallica'dan 'Escape'in seçilmiş olması enteresan. Bunların dışında az önce parantez içinde saydığım NYHC ağababalarından da (Biohazard dışında) birer şarkı seçmişler tabii ki, el mahkum :) Negative Approach, Merauder, Judge ve Subzero ise albümde birer şarkıları yorumlanan sürpriz yer altı "çeteleri". Yani Hatebreed hem bu işin atalarını hem de kendi zevkleri dahilinde yer altının yıldızlarını onurlandırıyor "For The Lions" ile. Cover mevzusunda, şarkının orijinalinin aynen çalınmasına karşıyım. Hatebreed de, hastası olduğumuz "kodu mu oturtan" üslupları el verdiğince kendi imzasını kazımış her şarkıya. Gayet de leziz olmuş. Sound da şahane. E daha ne olsun?

Sadi Tirak

© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.