In Requiem PARADISE LOST
Century Media / EMI
Doom / Gothic metal'in tohumlarını eken ve hayatımın gruplarından biri olan İngiliz topluluk Paradise Lost, ''In Requiem'' adlı yeni albümü ile buruk kalplere; acıyla beslenen, korkuyla büyüyen ve hüzün ile huzur arasındaki dengesizlikle yetişen notalarla yaklaşmaya devam ediyor.
Gregor Mackintosh (gitarist) ve Nick Holmes (vokalist) ikilisinin mutluluk kavramıyla olan iç savaşları olanca gücüyle devam ediyor ve bizler de bu savaşın ortaya çıkardığı rahatsız melodiler, isyankâr vokaller ve tarifi zor bir bağımlılık ve aitlik hissi uyandıran karanlık sözler ile ruhumuzu beslemeye devam ediyoruz!
"In Requiem", Paradise Lost'un 1995 tarihli "Draconian Times" ile girdiği farklı ve yeni müzikal güzergâhın bugüne kadarki bir özeti olma niteliğini taşıyor. Geçtiğimiz sayıda grubun bestelerinin yaratıcısı olan gitarist Gregor ile yaptığımız özel röportajı okuyanlar, kendisinin albümle ilgili "'Draconian Times'a dönüş" şeklinde özetlenebilecek açıklamasını hatırlayacaklardır. Albümü defalarca baştan sona kesintisiz bir şekilde dinlemiş biri olarak genel değerlendirmem şudur ki; ne yardan ne serden geçen bir albüm bu. Yani bir yandan Greg'in değindiği gibi eski sert üsluba hem gitar soundu açısından hem de Nick Holmes'un genel vokal tarzı açısından bir dönüş söz konusu ama öte yandan clean vokallerin de ("One Second" albümündeki gibi olağanüstü boyutlarda olmasa da) albümdeki pozisyonu hiç de geri planda kalmamış. Ve bunların yanı sıra "One Second" sonrası döneme ait; eskiye nazaran daha yumuşak müzikal yapı da tamamen yok edilmiş değil. Bu nedenlerden dolayı tamamen bir "köklere dönüş"ten söz etmek yersiz olur. Albümdeki şarkı sözleri tüm Paradise Lost albümlerindeki şiirsel lezzeti koruyor, kişisel dışavurumların hüküm sürdüğü bir üslupla tabii.
Müzikal bütünlüğü gayet kuvvetli olsa da; ilk single 'The Enemy'nin (grubun marşlarından biri olacak!) yanı sıra 'Fallen Children' (senfonik alt yapıya dikkat!) ve 'Sedative God' gibi yakalayıcılıkları diğer şarkılara göre daha yüksek olan parçalar şu an için favorilerim.
Albümün tek eksiği; Paradise Lost'un o duyar duymaz bizi bambaşka boyutlara taşıyan gitar sololarının azlığı olabilir en fazla.

Sadi Tirak

7 yıldır BLUE JEAN'in okuyucularına ücretsiz olarak sunduğu ve Türkiye'nin en çok okunan rock & metal dergisi olan HEADBANG artık ayrı bir dergi olarak çıkıyor! 2 ayda bir yayımlanan derginin Kasım-Aralık 2014 sayısı bayilerde!
Hesabım
Arama
Maillist
Kullanıcı:
Şifre:
Hesabım
Arama
Maillist

 
Hesabım
Arama
Maillist
GÖZYAŞLARIMIZI BİTTİ Mİ SANDIN?
Acı çekmenin, hayatın anlamlarından biri olabileceğini düşündünüz mü hiç? Kayıp cennetin dahi çocukları, yeni albümleri ''Faith Divides Us - Death Unites Us'' ile kalbimizi parçalamaya devam ediyor.
''HEDEFİM DİNLEYİCİLERİMİ HARİKA BİR SEYAHATA ÇIKARMAKTIR''
Gotik metal'in prensesi Liv Kristine, Leaves' Eyes ile türün en iyi örneklerine imza atmaya devam ediyor. Liv'le görüştük...
BÖLÜM 2:
* METAL DÜNYASININ KEPAZE OLAYLARI TOP 10 Bu derleme yazı için sizden gelen ''bi daha, bi daha'' baskısının önünde fazla direnemedik, yazarlarımız Mert ve Des Mond'u ikna ettik ve 10 kepaze olay daha hazırlattık. İyi okumalar...
BEYAZ PERDEDE ROCK & METAL FİLMLERİ:
* Bölüm 1 Nasıl futbol sadece futbol değilse, rock da sadece rock, heavy metal de sadece heavy metal değildir! Birer müzik türünün ismi olmalarının dışında hayatın her alanına etkide bulunan birer kültürdür rock ve metal. Sanata da yansır etkisi, çizgi romanlara, korku edebiyatına ve tabii ki dünyanın yedinci harikası sinemaya da... Gelin şimdi rock ve heavy metal'in beyazperdedeki izdüşümlerini bir irdeleyelim...
Bütün dosyalar
ANASAYFA | İŞ FIRSATLARI | BİZE ULAŞIN | KÜNYE | ABONELİK
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.